Glammies acting nominations 09-10

 

The Glammies Gala evening in the Paget Rooms in Penarth on Saturday 12th June 2010

If you'd like to reserve any additional tickets beyond original company allocations, please contact GDL Chair,Teri McCarthy, at info@glamorgandrama.org

If you have tickets to spare from your allocation, please let Teri know as soon as possible.

Please note that payment for Glammies tickets should be sent to Ben Wheeler, c/o Dylan Thomas Theatre, Gloucester Place, Maritime Quarter, Swansea SA1 1TY.

Cheques should be made payable to Glamorgan Drama League.

Tickets are £10 per person and include a buffet.

Evening dress/black tie.

Performances nominated for acting awards

These nominations were received from the Glammies Appraisers during the course of the year. Shortlists - and winners - will be announced at The Glammies Gala evening in the Paget Rooms in Penarth on Saturday 12th June 2010.

Go straight to Adult or Youth musical or Youth play

20.05.10 A Webmaster writes : Apologies to Briton Ferry Little Theatre whose production of The Crucible was inadvertently credited temporarily to Swansea Little Theatre.

Adult nominations (go to Best Actor or Best Actress or Best Supporting Actor or Best Supporting Actress)

Nominated for Best Actor

play

group

Tim Pittman - John Proctor

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Terry Rees - Dep Gov Danforth

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Paul Rees - Adam

The Shape of Things

Neath Little Theatre

Felix McLaughlin - Robert

Don't Dress for Dinner

Cardiff Players

Peter Griffiths - Bernard

Don't Dress for Dinner

Cardiff Players

Jonathan Wheeler - Spriggs

Theft

Cardiff Players

Peter Griffiths - Trevor Farrington

Theft

Cardiff Players

Dave Jenkins - Eddie

A View from the Bridge

Swansea Little Theatre

Pat McCondochie - Mick

Ecstasy

Swansea Little Theatre

Russell Workman - Neville

Third Week in August

Briton Ferry Little Theatre

     

return to top of page

 

Nominated for Best Actress

 

 

Rebecca Cadmore - Sara

The Day they Kidnapped the Pope

Swansea Little Theatre

Caroline Neale - Elizabeth Proctor

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Kim Hampton - Abigail Williams

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Sarah Green - Evelyn

The Shape of Things

Neath Little Theatre

Bella Kemble - Suzette

Don't Dress for Dinner

Cardiff Players

Deborah Meredith - Jenny Farrington

Theft

Cardiff Players

Kay Baber - Laura

Time of My Life

Telstars Theatre Company

Debra Lewis - Maureen

The Beauty Queen of Leenane

Neath Little Theatre

Tracey Walton - Mag

The Beauty Queen of Leenane

Neath Little Theatre

Ellen Armstrong

The Mysterious Mr Love

Cardiff Players

Mikaela Willcock - Jenny

Third Week in August

Briton Ferry Little Theatre

     
  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actor

 

 

Gwynn Roberts - Pope Albert

The Day they Kidnapped the Pope

Swansea Little Theatre

Brian Willis - Rabbi

The Day they Kidnapped the Pope

Swansea Little Theatre

Dave Jenkins - Cardinal O'Hara

The Day they Kidnapped the Pope

Swansea Little Theatre

David S Davies - Rev Samuel Parris

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Ian Goddard - Rev John Hale

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Paul Robinson - The Waiters

Time of My Life

Telstars Theatre Company

Steve Kibble - Adam

Time of My Life

Telstars Theatre Company

David Taylor - Alfieri

A View from the Bridge

Swansea Little Theatre

Paul Fanning - Pato

The Beauty Queen of Leenane

Neath Little Theatre

Steffan Thomas - Ray

The Beauty Queen of Leenane

Neath Little Theatre

Piers Morgan-Harvey - Len

Ecstasy

Swansea Little Theatre

     
  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actress

 

Kirsten Leary - Mary Warren

The Crucible

Briton Ferry Little Theatre

Suzanne Kibble - Maureen

Time of My Life

Telstars Theatre Company

Sara Wyn-George - Catherine

A View from the Bridge

Swansea Little Theatre

Kirsty McDonald - Val

Ecstasy

Swansea Little Theatre

return to top of page

Entries for the Glammies 2009-10 have been:

11 April 2010 Third Week in August Briton Ferry Little Theatre
10 April 2010 Ecstasy Swansea Little Theatre
9 March 2010 The Mysterious Mr Love Cardif Players
8 March 2010 The Beauty Queen of Leenane Neath Little Theatre
7 February 2010 A View from the Bridge Swansea Little Theatre
6 January 2010 Time of My Life Telstars Theatre Company
5 November 2009 Theft Cardiff Players
4 September 2009 The Shape of Things Neath Little Theatre
3 September 2009 Don't Dress for Dinner Cardiff Players
2 September 2009 The Crucible Briton Ferry Little Theatre
1

August 2009

The Day They Kidnapped the Pope Swansea Little Theatre

return to top of page

Youth nominations in a musical (go to Best Actor or Best Actress or Best Supporting Actor or Best Supporting Actress or Geoff Lake Award for Innovation)

Nominated for Best Actor

play

group

Luke Perry - White Rabbit

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Chris Conway - Grung

Dracular STARStacular

STARS Performing Arts

Alex Griffin Griffiths - Sky Masterson

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Linford Hydes - Nathan Detroit

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Tom Fears - Fagin

Oliver

Suzanne Scale Performing Arts School

Ben White - Bill Sykes

Oliver

Suzanne Scale Performing Arts School

Jaycee De'ath Thompson - The King

The King & I

Bryn Hafren Comprehensive School

 

return to top of page

 

Nominated for Best Actress

 

 

Leona Hobbs - Alice

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Lauren Mundie - Queen of Hearts

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Claire Batchelor - Miss Adelaide

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Mari Harris - Nancy

Oliver

Suzanne Scale Performing Arts School

Rosie Johns - Anna

The King & I

Bryn Hafren Comprehensive School

  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actor

 

 

Joseph Bennett - Caterpilla

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Lewcus Oaten - King of Hearts

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Rhys & Ryan Lane - The Tweedles

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Rhys Edwards - Lt. Brannigan

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Andrew Machin - Nicely Nicely Johnson

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Owen Jones - Artful Dodger

Oliver

Suzanne Scale Performing Arts School

  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actress

 

Atiya Hamonda - Mad Hatter

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Lauren Mundie - Queen of Hearts

Alice in Wonderland

Billboard Ensemble

Melissa Moore - Gen. Cartwright

Guys and Dolls

The Unknown Theatre Company

Paige-Nicole Ryan - Lady Thiang

The King & I

Bryn Hafren Comprehensive School

return to top of page

Entries for 2009-10 have been:

5 March 2010 The King & I Bryn Hafren Comprehensive School
4 February 2010 Oliver! Suzanne Scale School of Performing Arts
3 November 2009 Guys and Dolls The Unknown Theatre Company
2 November 2009 Dracula STARStacular STARS Performing Arts
1 November 2009 Alice in Wonderland Billboard Ensemble

return to top of page

Youth nominations in a play (go to Best Actor or Best Actress or Best Supporting Actor or Best Supporting Actress)

Nominated for Best Actor

play

group

Matthew Holmquist - Morgan

Surfing, Carmarthen Bay

The Unknown Theatre Company

Dafydd Gape - Steven

Surfing, Carmarthen Bay

The Unknown Theatre Company

Dafydd Lansley - Captain

Adventures of Tin, STARS Reporter - The Diamond Goose

STARS Performing Arts

Jared Govier - Israel Hands

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Luke Williams - Jim Hawkins

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Harry Austin - The Narrator

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Jared Govier - Reporter

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Chris Powell - Man

Elegy for a Lady

The Unknown Theatre Company

Ieuan Callaghan - Phil

DNA

The Unknown Theatre Company

 

return to top of page

 

Nominated for Best Actress

 

 

Kim Littlechild - Angela

Surfing, Carmarthen Bay

The Unknown Theatre Company

Aisling Roper - Sleeping Beauty, Cinderella, Giant

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Laura O'Mahony - Proprietress

Elegy for a Lady

The Unknown Theatre Company

Morgan Thomas - Pauline

Six Primroses Each

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Lorun Roberts
Coleen

Cotton Girls

The Unknown Theatre Company

Bethan Thomas - Lea

DNA

The Unknown Theatre Company

  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actor

   

Jack Mason - Snowy

Adventures of Tin, STARS Reporter - The Diamond Goose

STARS Performing Arts

Evan Barker - Blind Pew

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Alex Donovan - Squire Trelawney

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Luke Williams - Big Bad Wolfee

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Jack Hannah - Wolfe

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Evan Barker - Paul

Six Primroses Each

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Alfie Hale - David

Six Primroses Each

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

  return to top of page  

Nominated for Best Supporting Actress

 

Jasmine Lenton - Hotel Characters

Adventures of Tin, STARS Reporter - The Diamond Goose

STARS Performing Arts

Ottivia Darlington-Roberts - Ben Gunn

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Aisling Roper - Doctor Livesy

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Bethan Murray - Captain Smollet

Treasure Island

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Eleanor Maughfling - Nan, Red Hoody

Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

return to top of page

Entries for 2009-10 have been:

8 April 2010 DNA The Unknown Theatre Company
7 April 2010 Cotton Girls The Unknown Theatre Company
6 March 2010 Six Primroses Each The Dylan Thomas Theatre Youth Academy, Swansea
5 February 2010 Elegy for a Lady The Unknown Theatre Company
4 November 2009 Once Upon A Time... The Dylan Thomas Theatre Youth Academy, Swansea
3 July 2009 Treasure Island The Dylan Thomas Theatre Youth Academy, Swansea
2 July 2009 The Adventures of Tin, STARS Reporter - The Diamond Goose STARS Performing Arts
1 June 2009 Surfing, Carmarthen Bay The Unknown Theatre Company

 

Nominated for The Geoff Lake Award for Innovation

 

The Company

Adventures of Tin, STARS Reporter - The Diamond Goose

STARS Performing Arts

The Company Once Upon a Time

The Dylan Thomas Theatre Youth Academy

Uncle Tom's Cabin The King & I

Bryn Hafren comprehensive School

"I'll Do Anything" Oliver

Suzanne Scale Performing Arts School

 

Back to Main Glammies page       Back to Adult Glammies 09-10 page     Back to Young Glammies 09-10 page

back to top

top of page  
   
home  
 

 

 

 

 

Taking local theatre to the next stage...

 

 

home page news page glammies page one-acts page members' page join us contact us
various photos from GDL productions
gdl logo               


 

Updated: 15.06.10

©Glamorgan Drama
League

 

 

 

 

 

 

 

find us on facebook logo
coming soon!

find us on twitter logo